Zákonyprolidi.cz: Texty zákonů jednoduše přístupné na jednom portálu

 Zákonyprolidi.cz: Texty zákonů jednoduše přístupné na jednom portálu

Podívat se do zákona potřebuje čas od času každý. Zákonyprolidi.cz nabízí pohodlné vyhledávání a procházení jejich textů. Přečtěte si rozhovor o tom, jak projekt vznikal a co jeho autoři chystají. Na otázky odpovídá Pavel Gardavský.

O čem váš projekt je?

Zákony pro lidi poskytují aktuální texty zákonů zdarma v jednoduchém a uživatelsky vstřícném provedení. Zákony tvoří „stát“. Podle pravidla „neznalost zákona neomlouvá“ by je nám, svým klientům (tedy občanům a firmám) měl také dávat, a to v takové podobě, abychom věděli „čeho neznalost nebude omluvena“.

Ale stát to nedělá. Resp. dělá to v uživatelsky nepřátelské podobě. Vydává Sbírku zákonů, která je z většinové části tvořena novelami, tedy „změnovými protokoly“ právních předpisů vydaných dříve. Aktuální znění zákonů, které platí teď, nám stát již nedává.

Tím stát vlastně vytváří niku na českém internetu. Zákony pro lidi tuto niku zaplňují nejlépe. Aspoň tak soudíme z typických denních 12 tisíc návštěv a 25 tisíc zobrazení různých zákonů. A taky z mnoha pozitivních ohlasů.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?

Rozdělil bych to na přípravnou a produkční fázi. Přípravnou fázi představovala příprava dat Sbírky zákonů a tvorba frontendové a backendové aplikace. Příprava dat byla z větší části zajišťována interními lidmi – právníky i operátory a z menší části externisty, zejména bych zmínil chráněnou dílnu Ardien. Jednoduché to tedy nebylo, trvalo to přes 3 roky. Backendové aplikace (redakční systém) i frontendové aplikace (www.zakonyprolidi.cz, www.zakonypreludi.sk, ios a wp portace) vytvořili interní vývojáři firmy. Celkově je za tím vším možná i víc než 5 člověkoroků práce.

Vysoká odezva českého internetového publika ale způsobila, že nás všechny kolem zakonyprolidi.cz velmi baví.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?

Důvodů bylo několik: potřebovali jsme si vyzkoušet v praxi technologie nad fragmentálním datovým modelem, chtěli jsme udělat něco užitečného a hodně navštěvovaného a také jsme si řekli, že když takovou věc nedělá stát (viz odpověď na první otázku), tak to vezmeme na chvíli za něj 🙂

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?

Zajímavá otázka 🙂 Zkusím odpovědět z druhé strany. Nejhezčí asi byl ten entuziasmus, když se povedl nějaký dílčí unikátní kousek (např. zajímavě účinné hledání nebo citační asistent pro tvorbu odkazů na zákony nebo jejich části). A takových „unikátních kousků“, co jinde nenajdete, je na zakonechprolidi.cz fakt hodně.

Takže nejtěžší bylo překonat ty časy, když práce a problémů bylo tolik, že se entuziasmus nedostavoval a uprostřed toho bylo třeba věci dotahovat. A také nebylo vůbec jednoduché takový projekt jako malá softwarová firmička ufinancovat. A jednoduché také není jej provozovat při udržení nastavené vysoké laťky.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?

Dotahovat. Chtít vše udělat nejlépe, jak je to jen možné. Dát do toho všechno. Nenechat si do toho příliš mluvit a to ani budoucími zákazníky. Vědět, že jen zrealizovaný a dotažený nápad „se počítá“. Pak zcela jistě vznikne něco, co Vás posune dál a na čem budete moci stavět.

Na čem pracujete teď?

Trochu jsme zanedbali úvahu o návratnosti investic vložených do zakonuprolidi.cz. A tak to v tomto roce musíme dohnat. Současnou bezplatnou službu zakonuprolidi.cz veřejnosti chceme nejen zachovat, ale ji i stále zlepšovat.

Vedle toho pak chceme připravit zajímavé nástroje pro lepší práci se zákony. Již ne zdarma, ale za určitou nevelkou úhradu. Tak nevelkou, že bychom tím rádi trochu rozpohybovali stojaté vody právních informačních systémů, které jsou ve správě nadnárodních nakladatelství zvučných jmen.

Děkuji za odpovědi a ať se s projektem daří.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz