Představujeme YOUNG REAL ART, online galerii umění
Na jedné straně jsou studenti uměleckých oborů, kteří uvítají prodej svých obrazů, na druhé straně existují časově vytížení lidé, kteří touží po umění. Této situace si všimla autorka projektu YOUNG REAL ART Jana Laštovka a rozhodla se, že spustí vlastní online obchod s uměním. O tom, jak se to povedlo, si můžete přečíst krátký rozhovor.
O čem váš projekt je?
Projekt YOUNG REAL ART (YRA) je ojedinělý galerijní projekt. Za prvé se jedná o online galerii – bez kamenné galerie či skladu, díla se odesílají přímo z ateliérů umělců. Za druhé jde o galerii zaměřenou na umění studentů a nedávných absolventů vysokých výtvarných škol z ČR a SK, nově i německa. Tímto bych ráda vyřešila problém dnešní zrychlené doby, kdy jen málokdo má čas procházet galerie. Samozřejmě není lehké se v množství galerií, aukčních síní orientovat. V neposlední řadě je také velice důležitá cena díla, která je u známých autorů běžným lidem nedosažitělná, ale i u mladých známých umělců ceny dosahují statisícové hodnoty. Z toho důvodu nabízíme kvalitní profesionální umění od perspektivních mladých umělců za nejnižší ceny. Jelikož jsou naše provize téměř poloviční než u konkurence z důvodu absence kamenného galerijního prostoru. Je pro nás důležitý osobní přístup k zákazníkům tak i k umělcům.
Kdo všechno patří do vašeho týmu?
Tým YRA je velice malý, v nedavné době se tým zvětšil a lehce obměnil – nová pozice PR, 2 slečny v londýnské pobočce, které pracují na projektu cca 0,5 roku. Také 1 brigádnice pro doplňování děl na web. Dále pro YRA pracuje 1 velice dobrý webař, kterého jsme dlouho hledali. Pomoc nám nabídl také kamarád fotograf, který fotí všechna nová díla do galerie, pokud nemá umělec sám možnost svá díla nafotit.
Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Nápad vznikl přibližně před 15 lety ještě za dob mých studií na AVU, kdy jsem řešila, jak se po ukončení školy budu živit… V té době jsem shromáždila několik portfolií od mých spolužáků a chtěla jsem naše obrazy nabízet přes kamarády architekty k prodeji. V té době se však projekt neujal. Obnovila jsem ho až před asi 1,5 rokem, když jsem přemýšlela, kam se pracovně posouvat dál. Pracovala jsem dlouhou dobu jako grafická designérka ve velkých reklamních agenturách.
Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Nejtěžsí bylo samozřejmě rozhodnutí pustit se do projektu a vše ostatní nechat stranou. Velká časová a finanční náročnost – ze začátku jsem pracovala cca 10-12 hodin denně, ovšem projekt byl téměř rok nevýdělečný.
Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
1/ Uvědomit si, čemu rozumí, co rádi dělají, či o co se zajímají. Dle mého názoru je dobré pracovat na věci, která je člověku zároveň koníčkem a není to v první řadě o výdělku.
2/ Je důležité zvážit, zda již podobný projekt neexistuje, nebo zda nebyl před pár lety a pokud ano, proč neuspěl.
3/ Alespoň orientačně si udělat plán na rok dopředu – finance, čas, kam směřovat projekt.
4/ Projektu věřit a vydržet těžké začátky.
Na čem pracujete teď?
Momentálně připravujeme rozšíření galerie do UK, pracujeme na tomto již více než půl roku. Také neustále zdokonalujeme náš web, rožšiřujeme řady mladých umělců. Ovšem kvalitní umění je pro nás důležitější než velké množství komerčně oblíbených děl. Téměř každý den přidáváme nová díla.
Nadále také spoluracujeme s nadací Taťány Kuchařové, v blízké době budeme pomáhat s organizací výstavy pro jednoho nevidomého malíře/seniora.
Foto: Jan Přibylský, Richard Střelák, archiv YRA