Projekt PAMMOTH inovuje v oblasti léčby rakoviny prsu

Nový přístroj pro diagnostiku rakoviny prsu nyní vyvíjí výzkumníci z Fakulty informačních technologií VUT spolu s dalšími evropskými vědci. V budoucnu by nová 3D technologie mohla nahradit klasický ultrazvuk i rentgenový mamograf.

Čeští výzkumníci spolu s dalšími osmi výzkumnými evropskými institucemi vyvíjí nový přístroj pro neinvazivní fotoakustický screening prsou, který pomůže včasně a lépe diagnostikovat rakovinu.

Díky přesnější diagnostice bude možné také snížit počet falešných poplachů, který dnes dosahuje až 75 %. Ženy tak často zbytečně postupují další vyšetření, včetně odebrání vzorku tkáně pomocí biopsie. Systém navíc nevyužívá jako mamograf radiaci či kontrastní látky. Ty mohou být škodlivé a kladou vyšší požadavky na celkový zdravotní stav pacientky. Vyšetření novým přístrojem je bezbolestné a mnohem pohodlnější než běžný mamograf.

Projekt PAMMOTH unikátně kombinuje dvě zobrazovací technologie – ultrazvukovou a fotoakustickou mamografii. Systém tak dokáže vyhodnotit různé vlastnosti tkáně, např. hustotu, tuhost nebo okysličení. Ultrazvuková mamografie poskytuje informace o anatomii prsu a vytváří „mapu” tkáně. Fotoakustická mamografie pak využívá laser, který se absorbuje v cévách s vyšší koncentrací okysličené krve – dokáže tak odhalit silně prokrvené tkáně, které jsou známkou rakovinového bujení.

Vědci nyní pracují na prototypu přístroje a technologii testují na různých simulacích a umělých vzorcích prsou. Pilotní studie s reálnými pacientkami by měla začít příští rok – výzkumníci z FIT budou zpracovávat data pacientek z nemocnice v nizozemském Twente. V budoucnu by se mohla metoda využívat i při diagnostice nádorových onemocnění v břišní dutině, např. v játrech, ledvinách nebo slinivce.

Zdroj: TZ VUT

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz