Vítězný Božan ekologicky zabalí potraviny
Důraz na ekologii, recyklaci, to je Božan, projekt, se kterým tři ženy zvítězily v T-Mobile Rozjezdech. O tom, z čeho je takový balič složen a proč je tak úspěšný, nám povyprávěla Kateřina Raspopčeva.
O čem váš projekt je?
Božan balič je zemi nezatěžující, 100% kompostovatelná, ekologická náhrada potravinářské fólie a igelitového sáčku.
Do voskovaných ubrousků můžete zabalit pečivo a nechat jej na kuchyňské lince. Zabalíte do nich také sýry, nakrojené ovoce a zeleninu či uzeniny a uchováte je v lednici. Do voskovaného ubrousku lze zabalit svačinu do práce či do školy, boží buchtu od mámy, talíř s nedojedenou večeří anebo překrýt s ním mísu s kynoucím těstem.
Božani jsou varianta i pro recyklaci nepolíbenou rodinu, jak tolik neplýtvat potravinami. Pečivo vydrží díky vosku déle měkčí než v látkové utěrce a neplesniví jako v igelitu. Voskovaný ubrousek parmezánu, slanině a vůbec potravinám, které uchováváme v lednici delší dobu, reálně prodlouží životnost oproti potravinářské fólii či igelitovému sáčku.
Kdo všechno patří do vašeho týmu?
Momentálně jsme dvě Káči a Verča. Když jsem rozšiřovala Božaní tým, chtěla jsem dát primárně práci maminkám či důchodcům na částečný úvazek. To je také jedna z věcí, která na trhu práce velmi chybí. Výroba voskovaných ubrousků je nenáročná a dá se u ní i sedět.
Jakým způsobem jste na takový nápad přišly?
Hledala jsem látku, pro výrobu dětského oblečení. Chtěla jsem certifikovanou bio bavlnu, tak jsem se postupem času dostala k certifikátu GOTS, což je celosvětově uznávaný certifikát, který zaručuje nejen biokvalitu (žádné pesticidy, herbicidy, toxické barvy), ale i fér obchodní podmínky pro pěstitele a výrobce bavlny.
Objednala jsem pár vzorků této látky a přišly Vánoce a uchovávání většího množství potravin. Začala jsem si zjišťovat, čím bych igelitové sáčky a potravinářskou fólii mohla nahradit. Našla jsem návody na voskovaný ubrousek, vyzkoušela pár postupů, našla si vlastní způsob, jak nejlépe napustit látku včelím voskem, a rozdala jsem první vzorky kamarádům. Pak se ozvala kamarádka, že je nadšená, že ji neplesniví sýry v lednici a že to chce pro mámu na pečivo. A už to jelo.
Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Ještě před půl rokem bych řekla, že to byl atest pro bezpečnost a povolení od Státního zdravotního ústavu, ale zatím největší výzva byla ochranná známka.
Co byste doporučily ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
1. Pořád počítejte náklady a výdělky, dotovat podnikání nemá smysl.
2. Ve dvou se to lépe táhne.
3. Nebojte se říct si o pomoc.
Na čem pracujete teď?
Ráda bych na léto připravila látkové náramky, které si zákazníci napustí přírodními silicemi a budou tak fungovat jako repelentní náramky. Díky tomu využiji zbytky metráže a naše výroba bude díky tomu 100% bezodpadová.
Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.
Foto: Roman Paveska