Snowloq – lyže už vám nikdo neukradne

 Snowloq – lyže už vám nikdo neukradne

Možná jste na tom podobně jako Tomáš Novotný, který se bál, aby mu nikdo neukradl lyže, při návštěvě restaurace. On pro vás teď vymyslel řešení. O cestě, která k tomu vedla, a jak takové řešení vypadá a funguje, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

O čem váš projekt je?
Já miluji hory, jezdím na lyžích od dětství a vždy mi vadila situace, kdy jsem musel svoje vybavení hodit do sněhu ve chvíli, kdy jsem šel například na oběd nebo na čaj. Nejdřív hledáte, kam ty lyže dát, abyste na ně viděli. Následně v restauraci zjistíte, že je beztak nevidíte, a tak jen doufáte, že tam lyže budou i ve chvíli, až se vrátíte. A toto byl motor celého projektu. Když jsem nedokázal na trhu najít jednoduché a hlavně uživatelsky příjemné řešení tohoto problému, tak jsem se rozhodl s ním přijít sám. Vznikl tak prototyp stojanu Snowloq, který slouží k uzamčení lyží, snowboardů i běžek kdykoliv a kdekoliv. Nepotřebujete k tomu žádný extra zámek, nemusíte nic vozit po kapsách, nemusíte na nic myslet dopředu. Jednoduše zastavíte u Vaší oblíbené horské chaty, lyže vložíte do Snowloq a uzamknete pomocí mincovního zámku či skipasu (na této technologii aktuálně pracujeme) a můžete od nich bez nervů a starostí odejít. Rychle a jednoduše.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
Za Snowloq stojím pouze já:)

Jakým způsobem jste na takový nápad přišel?
Už jsem to naznačil výše. Jednalo se o potřebu vyřešit problém, se kterým jsem dlouhodobě bojoval já osobně. A onen „aha moment“ nastal, když jsem byl na Novém Zélandu a šel do bazénu ve městě Dunedin. Tam byl v šatně na skřínce právě klasický mincovní zámek, pomocí něhož se skříňka zamykala, a mně došlo, že by se to dalo použít právě k uzamčení lyží. K realizaci projektu to však trvalo ještě další skoro 2 roky, protože jsem se věnoval jiným věcem, a toto tak leželo pouze v mé hlavě.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Právě asi to, že jsem na vše sám. Design i výroba prototypu, vytvoření webových stránek, obchodního modelu, přihlášení projektu do inkubátorových soutěží, jednání s právníky, účetní věci – to vše jsem dělal sám. To byl však začátek a dnes už se situace posunula. Velice věřím profíkům ve svých oborech, a proto již spoustu činností outsourcuji. Sice tím mám vyšší náklady, ale v jednom člověku jednoduše nelze dělat vše. Zvlášť když mám ještě své vlastní zaměstnání. Ta obtížnost a zároveň neskutečná zábava a radost je ukryta v tom, že veškerá rozhodnutí jsou jen na mě a musím tedy vidět celou komplexnost projektu (výrobu, finance, business model, marketing, škálovatelnost, obchod atd.).

Co byste doporučil ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Nebát se! Člověk si sám v hlavě dokáže vygenerovat desítky důvodů, proč by se neměl vydávat mimo komfortní zónu. Pokud však máte svůj projekt promyšlen po stránce užitečnosti a financí, máte ověřeno, že po něm bude poptávka, a věříte mu, pak seberte odvahu a jděte do toho. Nebojte se hlavně váš nápad stále diskutovat s někým, kdo businessu rozumí. Podporující rodina a přátelé jsou úžasní pro další fáze podnikání, ale u té první rozhodovací potřebujete někoho, kdo vám dokáže bez emocí říct konstruktivní kritiku a zastavit vás tak případně dříve, než projektu obětujete spoustu peněz, času a energie.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.

Foto: archiv Tomáše Novotného

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz