Adopce bezobrubníků je krokem na cestě k městu bez bariér
Jak na bezbariérové úpravy na ulicích s minimálními náklady? Na tuto otázku našel odpověď tým v čele s Tomášem Hájkem a přivedl na svět projekt Adopce bezobrubníků. Tomáš nám k projektu odpověděl pár otázek.
O čem váš projekt je?
Projekt „Adopce bezobrubníků“ se snaží přispět k řešení bezbariérovosti, konkrétně k odstraňování vysokých obrubníků na chodnících, kterých je plná Praha. Tyto vysoké rantly nejsou překážkou jenom pro handicapované na vozíčku, ale dělají problémy maminkám s kočárky, seniorům nebo stačí, když s sebou táhnete těžký kufr. Princip adopce je jednoduchý, pro představu se hodí třeba projekt adopce zvířátek v zoologické zahradě, kde si můžete adoptovat žirafu nebo papouška. Budeme sbírat bariérová místa po městě. Identifikujeme následně vhodná místa k bezbariérové úpravě a tam oslovíme firmy nebo jednotlivce v okolí, kteří na svůj „chodník slávy“ přispějí. Jako odměnu budou mít v místě bezbariérové úpravy malou reklamu. Rádi bychom v příštím roce zrealizovali pilotní projekt takové spolupráce a následně inspirovali další.
Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
Za projektem stojí iniciativa Uličník. Hlavním bodem zájmu Uličníka jsou veřejné prostory ve městech a jejich vzhled a využití. Zajímají nás akce, které je mohou oživit, dodat do nich moment překvapení, narušit negativně vnímané stereotypy a třeba i zlepšit lidem v ulicích náladu. Hledáme také „smart“ vychytávky, jak město vylepšit a zároveň si myslíme, že do spoluvytváření veřejného prostoru je třeba zapojit široké spektrum aktérů. Projekt je ale živým organismem a bavíme se o něm s celou řadou dalších expertů, iniciativ a institucí. Projekt podporovalo poslední vedení Prahy, ale konzultujeme ho s neziskovými organizacemi působícími v oblasti bezbariérovosti, architekty, kreativci nebo právníky. Chceme vymyslet skutečně funkční koncept, který bude přenositelný do jiných míst.
Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Jeďte se podívat do Vídně nebo do Mnichova a na vysoké obrubníky na chodnících narazíte jen výjimečně. Nám jde tímto projektem o řešení bezbariérovosti spíše v okrajových ulicích, nemáme primárně ambici zasahovat do bezbariérových úprav nástupních ostrůvků, náměstí, složitých křižovatek nebo snad výtahů do metra, které přijdou na milióny korun. Úpravy chodníků by stály maximálně v řádu desetitisíců korun. Praha si nese v tomto balvan z doby komunismu, problém postupně řeší, ale tempo úprav mnohdy pro nás obyvatele Prahy není dostatečně rychlé, navíc menší ulice, kde třeba postižení lidé reálně bydlí, jsou mnohdy až na samém okraji zájmu politiků. Nejde nám o nějaké dublování práce města a městských částí, chceme nastavit transparentní systém, který bude motivovat sousedy a patrioty k tomu, aby se více zajímali o vzezření svého okolí, aby se na něm přímo spolupodíleli. Nebylo by lákavé zanechat skutečnou stopu v historii ulice, která je mi blízká?
Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Prozatím se stále nacházíme ve fázi příprav projektu. Těžké je pro nás prolomit úřední mašinérii, navázat potřebné kontakty, které nás propojí dále. Řadě lidí se projekt líbí, drží nám palce, ale my potřebujeme i trochu více. Potřebujeme dát za jeden jednací stůl všechny instituce, které k tomu mají co říci. Je to přeci jenom netradiční řešení pro rozvoj veřejných prostranství, ale věříme, že uspějeme.
Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Doporučili bychom nedržet si nápad sami pro sebe. S Uličníkem se snažíme sbírat zajímavé nápady na vylepšení svého okolí, dejte nám vědět a třeba se chopíme zrovna toho Vašeho! Důležité je ale hlavně nemudrovat v hospodě nebo za počítačem, ale vyhrnout si rukávy a svůj nápad zkusit sami realizovat. O svých zkušenostech bychom mohli dlouze vyprávět 🙂
Na čem pracujete teď?
V Praze i jinde v ČR se konaly komunální volby a my teď sledujeme, jaké politické reprezentace se utvoří na jednotlivých radnicích. Politickou podporu v dané městské části totiž považujeme za klíčovou, od toho se odvíjí spolupráce s dalšími institucemi, které k danému tématu mají co říci. Máme některé vytypované lokality jako je třeba několik ulic na Praze 2, kde by pilotní projekt mohl krásně vzniknout. Mimo to chystáme otevření hudebního parku v Plzni v lokalitě U Ježíška u řeky Radbuzy, kde si lidé budou moci zahrát na několik venkovních hudebních nástrojů. Můžete nás sledovat na Facebooku (www.facebook.com/ulicnik.cz), blogu (blog.ulicnik.cz) nebo webu (www.ulicnik.cz).