Beton propouštějící světlo a probiotika pro onkologické pacienty ocenila grantem Evropská komise
Dvě tuzemské firmy, LiCrete a Pharmaceutical Biotechnology, můžou čerpat 50 tisíc eur a poradenství špičkových expertů. Porota je vybrala jako jediné uchazeče z Česka v letošní první výzvě SME Instrument. Ten je součástí největšího programu EU pro podporu malých a středních podniků s inovativním produktem.
Z přihlášených 2 009 projektů uspělo 12 %. Mezi nimi dvě české firmy, které od června jeho výhody využívají. S přípravou projektu jim pomohlo Jihomoravské inovační centrum (JIC).
Společnost LiCrete se zabývá vývojem a výrobou betonových prvků, které propouští světlo. Nejčastěji se instalují jako interiérová dělící příčka. Z místa se tak nestává tmavá místnost, ale světlý prostor. Novou technologii si nechali majitelé firmy patentovat. Evropský grant využijí na vylepšení stávajících prototypů a investici do přípravků potřebných pro sériovou výrobu. „Část půjde také na aktivity spojené s ověřením našeho plánovaného obchodního modelu. K tomu se budou vázat analýzy několika různých zahraničních trhů, na které se chystáme vstoupit,“ říká spoluzakladatel LiCrete Ladislav Eberl.
Druhá oceněná firma, Pharmaceutical Biotechnology, se zaměřuje na výzkum a vývoj probiotik. Grant jim pomůže se teď více soustředit na bezpečná probiotika pro onkologické pacienty. Právě ti se během léčby chemoterapií nebo radioterapií setkávají se závažnými střevními potížemi. Díky SME Instrumentu může firma dokončit ověřovací experimenty a rozšířit patentovou ochranu. “Standardní probiotika u těchto pacientů, kteří mají během léčby hodně oslabenou imunitu, se nedoporučují. Naše technologie ochrání střevní sliznici, bez rizika otravy, kterou by mohly způsobit právě standardní probiotické kultury,“ doplňuje ředitel Pharmaceutical Biotechnology Petr Ryšávka.
Program SME Instrument využívají podniky s méně než 250 zaměstnanci a ročním obratem nižším než 50 milionů eur. LiCrete i Pharmaceutical Biotechnology od letošního června využívají v rámci grantu služeb zahraničních koučů. Mají také exkluzivní přístup ke korporacím a investorům, kteří pomáhají podpořeným firmám rychleji růst a dostat se na zahraniční trhy.
Jednou z firem, která získala brněnskou dotaci, je společnost CF Plus Chemicals. Ta 1,1 milionu korun použila na zdokonalení patentované technologie tzv. Togniho činidel, kterou vyvinula ve spolupráci s prestižní univerzitou ETH Curych a Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR. Firma poskytuje zákazníkům z oborů life sciences fluoroalkylační činidla a fluorované stavební bloky pro užití v medicinální chemii a agrochemii. „JIC má systematicky zmapované jednotlivé oblasti a je schopno využitím svých sítí, a to zejména EEN, cíleně pomáhat svým startupům navazovat spolupráce. Právě nám se teď tak podařilo najít nového obchodního partnera pro oblast speciálních sloučenin pro medicinální chemii, britskou renomovanou firmu Key Organics, která působí na trhu už 30 let,“ dodává zakladatel CF Plus Chemicals Václav Matoušek.
Za dva roky existence programu SME Instrument Brno dostalo peníze od města celkem sedm firem podpořených JIC. Nad rámec grantu mají k dispozici profesionální kouče, kteří jim pomáhají s obchodním využitím nového produktu, technologie nebo služby.
Zdroj: TZ JIC