Design, příroda a vzdělávání v jednom, to je projekt Haenke

Zajímavé spojení léčivých rostlin a vědy. Spojení tradice a inovace. A nejen to. Projekt Haenke toho nabízí mnohem víc, jak vám v článku osvětlí zakladatelka Saša Střelcová.

O čem váš projekt je?
Hænke je místo pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco více o tom, jakou funkci mají rostliny v našich životech. V našem žižkovském prostoru Hænke Botanical Lab pořádáme kurzy fytoterapie, místo zároveň slouží jako concept store propojující rostliny a lokální udržitelný design. Dostanete zde jak monsteru a fíkus, ale i související literaturu plnou inspirací a rad, případně další produkty od mladých českých designerů.
Velkou část našich aktivit tvoří také práce s veřejností a realizace pro soukromé klienty. Minulý rok v létě jsme na Piazzetu Národního divadla umístili instalaci Victoria Pragensis – botanický labyrint, který obsahoval téměř tisíc rostlin, ve kterém se lidé mohli procházet a objevovat léčivky prospěšné pro lidské zdraví. Na konci roku jsme se potom představili na Designbloku ve společné instalaci s designerskou značkou Amanoriginal a byli nominovaní i na jednu z cen Designbloku.

Kdo všechno patří do vašeho týmu?
Julien Antih je etnobotanik a farmaceut původem z východofrancouzského města Nancy. Saša Střelcová je konzultantka v oblasti komunikace a kreativních průmyslů, která pracuje mezi Prahou a Londýnem.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
S myšlenkou vytvořit místo pro setkávání vědy a umění skrze léčivé rostliny přišel Julien Antih specializující se na aplikaci léčivých rostlin ve farmacii. Asi před třemi lety se účastnil jedné vědecké konference v andaluské Cordobě a stejně jako dalším delegátům mu připadalo škoda, že se jejich vědecké poznatky a zajímavé studie nedostanou mezi širší publikum. Rozhodl se tedy představit svůj obor – vědu zabývající se zkoumáním vztahů mezi lidmi a rostlinami v trochu jiném světle. Spolu s ním tvoří Haenke tým expertů z oblasti kulturních a kreativních odvětví.
Název projektu je inspirován dílem slavného českého botanika, výzkumníka a objevitele Tadeáše Haenkeho, který se na přelomu 18. a 19. století zúčastnil několika významných zaoceánských expedicí, během nichž popsal velké množství nových léčivých rostlin pocházejících především z Latinské Ameriky. Jeho rozsáhlé sbírky se nacházejí mimo jiné i v pražském Přírodovědeckém muzeu.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Předtím, než jsme v Praze založili Haenke, oba jsme strávili pár let v zahraničí – naposledy v Londýně. Julien dělal etnobotanický výzkum na University College of London a já jsem pracovala jako konzultantka v oblasti komunikace a radila jsem dalším firmám a projektům v oblasti kultury a kreativity, jak správně nastavit jejich business. Po příchodu do Prahy pak bylo poměrně složité se přeorientovat na místní podmínky související s kreativními a kulturními průmysly. Spousta lidí stále moc nechápe, co a proč vlastně děláme. Vysvětlit toto netradiční spojení vědy a kultury také není vždycky nejlehčí, ale snad to názorně dokazujeme skrze jednotlivé projekty.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Když jsem byla mladší, měla jsem spoustu skvělých nápadů a cílů, ale taky strašnou paniku z toho, že mě za to bude někdo soudit a že se nakonec ukáže, že nejsem dost dobrá. To je samozřejmě hloupost, i Steve Jobs prošel krizemi. Nejdůležitější je udělat onen první krok a nebát se překážek ani selhání. To se taky určitě stane, ale podnikání je jedna velká horská dráha a z jednoho dne na druhý se může všechno změnit. Takže máte-li nápad, ověřte si, že by pro něj mohl existovat trh a že existuje problém, který ten váš nápad řeší. Nejzábavnější na podnikání je to, že si celý koncept můžete vymyslet sami a nabídnout zákazníkovi co nejlepší možný zážitek z vašeho produktu nebo služby. Od začátku do konce.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho dalších úspěchů.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz