Fotogalerie nápadů: Jak na sucho a horko ve městě

 Fotogalerie nápadů: Jak na sucho a horko ve městě

Vlny veder, přívalové deště a častější povodně, nárazový vítr a jiné extrémy počasí – to vše jsou dopady změny klimatu na česká města. Přinášíme fotogalerii sedmi nejlepších adaptačních opatření budov a zastavěných území, které se inovativně reagují na zhoršené klimatické podmínky, a díky tomu se dostala do finálové dvanáctky veřejné ankety Adapterra Awards. Hlasovat pro své favority můžete na webu soutěže do 25. září.

Dům s mokřadní střechou v Praze
Netradiční rodinný dům v centru Prahy má na střeše místo tašek kořenovou čistírnu vod. Kromě toho, že výparem ochlazuje okolní klima a láká hmyz, přispívá opatření ke znovuvyužití šedé odpadní vody. Přečištěnou vodou v domě splachují, zalévají jeho okolí a zvlhčují oblast zemního výměníku. Ten je součástí důmyslného systému vytápění.

Komunitní centrum – Všichni spolu
Kromě propojení občanů se ostravské komunitní centrum – Všichni spolu snaží o přizpůsobení své nové budovy na sucho a horko. Většina střech je osázená rostlinami a zpevněné plochy umožňují vsakování vody. Srážky centrum zadržuje v retenční nádrži a pro ohřívání i ochlazování vzduchu a vody využívá tepelné čerpadlo.

 

Nová podoba řeky Moravy na jihu Olomouce
Nové koryto řeky Moravy v Olomouci chrání město před velkou vodou. Přestavba totiž navýšila množství vody, které řeka při povodních pojme. Opatření přispělo i k ochlazování okolí, jelikož řeka lépe zavlažuje krajinu podél toku a stromy tak udržuje ve zdravé kondici. Výsadba stromů a snížení teras u břehů navíc přilákalo k procházkám obyvatele nejen Olomouce.

 

Živá výrobní hala LIKO-Vo
Zelená střecha a fasády pokryté rostlinami jsou symbolem moderní stavby připravené na budoucnost. Takové najdete na nové výrobní hale LIKO-VO. Rostliny ochlazují a zkrášlují prostředí. Dokonce zde zalévají přečištěnou odpadní vodou z provozu. Navíc místo nabízí prostor pro mnohem více zeleně než před výstavbou.

 

Rekonstrukce rodinného domu v Brně
I rodinný dům z roku 1927 lze připravit na sucho a horko. Ukazuje to dům v brněnských Židenicích, jehož majitelé ho opravili tak, aby nejen reagoval na projevy klimatické změny, ale aby jim zároveň předcházel. Kromě zadržování dešťové vody a ozelenění střech, nahradili majitelé třeba i dlažební kostky propustným povrchem.

 

Park pod Plachtami v Brně
Dešťová voda ze střech panelových domů v brněnském Novém Lískovci teče místo do kanalizace do jezírka uprostřed parku. Projekt inovativně řeší přetížení kanalizace při přívalových deštích. Zároveň pomáhá zalévat stromy a udržuje je tak zdravé. Park se stal oblíbeným rekreačním místem v jinak souvislé městské zástavbě.

 

Zelená výrobní hala Železný
Areál výrobní haly společnosti Železný je unikátní tím, že zadržuje dešťovku v retenční nádrži. Umožňuje pomalé zasakování vody a poskytuje místo pro život mokřadním rostlinám. Výparem vody z nádrže ochlazuje okolní prostředí, které je tak v letních vedrech snesitelnější. Použitou vodu z umyvadel navíc v areálu čistí v kořenové čistírně odpadních vod a znovu ji využívají.

FOTO: archiv Nadace partnerství

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz