Immersive Trip Reports vám umožní vrátit se na místo pořízení fotografie odkudkoliv

Projekt Immersive Trip Reports přináší další užitečné využití populární virtuální reality. Využívá geo-lokalizačního algoritmu, aby fotografům ve virtuální realitě umožnil navrátit se zpátky do místa, kde daný snímek pořídili. Cesta k jeho vývoji nebyla vůbec jednoduchá a zahrnovala spolupráci odborníků z ČR i USA. Více nám k aplikaci prozradil vedoucí týmu Martin Čadík.

O čem váš projekt je?
Přicházíme se zcela novým způsobem prezentace fotografií, příp. videa, které nazýváme „Immersive Trip Reports“. Náš nástroj umožňuje zakomponovat uživatelské snímky do digitálního modelu krajiny, a nabízí tak unikátní možnost projít si prostředí, na kterém se přímo nacházel fotograf, jenž snímky pořizoval. Možnost ukázat blízkým celkový pohled na místo, odkud fotografie pocházejí, a projít si celou cestu ve virtuální realitě, přináší novou dimenzi zážitů.

Kdo všechno patří do vašeho týmu?
Vedu výzkumnou skupinu CPhoto@FIT na VUT v Brně, kterou tvoří v současné době tři doktorandi, několik magisterských, bakalářských studentů a já. Na projektu Immersive Trip Reports pracoval zejména můj doktorand Jan Brejcha a kolegové z kalifornského Adobe Research.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Jádro našeho systému tvoří algoritmy vizuální geo-lokalizace, kterou se zabýváme již od roku 2010. Geo-lokalizační algoritmus pro daný snímek automaticky odhadne jeho polohu a orientaci. V rámci Immersive Trip Reports pro řešení této úlohy využíváme veřejné databáze milionů fotek ze serverů, jako je například Flickr. Dříve takové databáze nebyly dostupné, nebo pokrytí komunitními snímky nebylo dostatečné. V současnosti je ale situace již výrazně lepší, a tak jsme se rozhodli vyzkoušet i tuto cestu.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Nejtěžší bylo nalézt dostatečně robustní způsob geo-lokalizace uživatelských snímků, které mohou pokrývat poměrně velkou oblast, přitom pokrytí je velice řídké. Museli jsme nahlédnout do mnoha slepých uliček, než jsme nalezli řešení, se kterým můžeme být spokojeni.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Zajímavé projekty myslím jen zřídka vznikají náhodou, s malým úsilím. Nebojte se vystoupit z vlastní komfortní zóny, „zamilujte“ se do svého projektu a věnujte mu dostatečné množství energie.

Na čem pracujete teď?
Vylepšujeme metody pro vizuální geo-lokalizaci fotografií v přírodním prostředí i v interiéru. Implementujeme a hledáme nové aplikace našich nástrojů v oblasti výpočetní fotografie, např. vylepšování snímku pomocí hloubkové mapy, i ve virtuální a rozšířené realitě. V neposlední řadě dále rozvíjíme naši spolupráci s Adobe Research a dalšími výzkumnými institucemi.

Děkujeme za odpovědi a přejeme, ať se projekt daří dále rozvíjet.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz