Kapesní filtr na vodu Flo-Bro startuje na Kickstarteru
Startupový projekt Flo-Bro nabízí od úterý 7. listopadu na crowdfundingové platformě Kickstarter kapesní filtr na vodu, který z ní dokáže odstranit nebezpečné látky a organismy. Stačí ho připevnit na vodovodní kohoutek nebo stlačitelnou nádobu naplněnou sladkou vodou. Výrobek nabízí řešení především pro cestovatele do zemí Asie, Afriky a Jižní Ameriky, kteří byli doposud odkázáni zejména na balenou vodu. Za první týden již projekt získal 67% prostředků.
Cílem Flo-Bro je přispět ke snížení spotřeby plastových lahví, kterých se v současnosti na světě prodá zhruba milion za minutu. Přefiltrovat zvládne minimálně 10 tisíc litrů vody, což při správném použití znamená životnost až 10 let.
„Na naší cestě jsme se na vlastní oči přesvědčili, jak hrozné je současné znečistění přírody plastovými lahvemi. Viděli jsme je všude, vyplavené na plážích i hluboko v lesích nebo džungli. Abychom sami nemuseli kupovat PET lahve, vybavili jsme se ještě před cestou dostupnými filtry na vodu, které fungují na bázi ručního pumpování nebo sání brčkem. Oboje jsme postupně vyhodnotili jako poměrně náročné, nepraktické byly při cestování také větší rozměry filtrů. A tak jsme se po návratu rozhodli vyrobit filtr vlastní, který bude malý a nenáročný na manipulaci,“ popisuje počátky projektu Radek Oborný.
Filtr na vodu Flo-Bro One má parametry zhruba mobilního telefonu, na délku měří 16 cm a váží pouhých 130 gramů. Lze ho připojit na vodovodní kohoutek nebo sprchovou hadici, kde dokáže přefiltrovat v průměru litr vody za minutu. Mimo civilizaci je možné ho připevnit na stlačitelnou lahev, do které cestovatel nabere vodu z libovolného zdroje sladké vody jako jezero nebo potok. Voda je filtrována přes ultrafiltrační membránu, která z vody dokáže bezpečně odstranit viry, bakterie a prvoky. Přidáním kapsle se směsí uhlíku a zeolitu je pak možné z vody odstranit také těžké kovy jako olovo či rtuť nebo pachuť, například chlóru.
Hlavní výhodou Flo-Bro One je vedle malých rozměrů a univerzálního využití také unikátní technologie čištění membránového filtru. „Membrány stačí propláchnout proudem vody, který odstraní zachycené nečistoty. Ve filtru tedy není potřeba měnit žádnou náplň a při správné péči vydrží funkční i řadu let, během kterých zvládne přefiltrovat minimálně deset tisíc litrů vody,“ vysvětluje Radek Oborný. Vedle snížení spotřeby plastů je tak eliminován i vznik dalšího odpadu souvisejícího s použitím vodního filtru.
V červnu 2017 projekt vyhrál hlavní cenu ve startupové soutěži Podnikavá hlava. Díky finanční odměně mohli zakladatelé dokončit vývoj výrobku do hotové podoby. Na jeho výrobu se nyní snaží získat prostředky přes crowdfundingovou platformu Kickstarter, kde je filtr od úterý 7. listopadu do 15. prosince nabízen za zvýhodněnou cenu. „Celkově bychom chtěli vybrat alespoň 20 tisíc dolarů, což nám umožní zahájit sériovou výrobu. Filtry chceme vyrábět v České Republice. Prodávat se budou za 70 dolarů, tedy asi 1500 korun,“ uvádí Radek Oborný.
Zdroj: TZ Flo-Bro