Lepšímísto.cz: Dejte vědět o tom, co by se mělo ve vašem okolí zlepšit

 Lepšímísto.cz: Dejte vědět o tom, co by se mělo ve vašem okolí zlepšit

Chodíte ulicemi a napadá vás, co by ve vašem okolí mohlo být jinak? Právě pro vás je nový projekt Lepšímísto.cz, kde můžete podněty na taková místa hlásit. Přečtěte si rozhovor s členkou projektu Hanou Kružíkovou.

V čem spočívá projekt Lepšímísto.cz?

Přináší jednoduchý způsob, jak pomoci proměnit okolí v lepší místo. Nelíbí se mi v mé ulici rozbité hřiště? Štve mě černá skládka za rohem? Mám skvělý tip, jak využít zanedbaný městský plácek? Je potřeba o tom říct úřadům. Teprve pak mohou problém ve veřejném prostoru odstranit. Nebo aspoň vysvětlit, proč to nejde. Ovšem ani tehdy nemusí být nic ztraceno, třeba se k nápadu na řešení přidají další lidé. Někdo má čas, jiný peníze, další ví, jak na to. A na www.lepsimisto.cz se mohou báječně domluvit.

Zatím tam ale spíš jen vkládají podněty pro úřady, ne?

Ano, současná verze Lepšího místa vznikla jako nástroj pro jednoduché hlášení podnětů týkajících se veřejného prostoru odpovědným organizacím, už několik měsíců ovšem připravujeme nový web, kterým chceme navíc podněcovat k mnohem širší aktivitě veřejnosti, neziskových organizací a firem. Mnoho místních společností by totiž bylo rádo, kdyby se o nich v regionu dobře mluvilo, ale moc nevědí, jak to udělat. Na Lepším místě najdou inspiraci, co by lidé skutečně potřebovali a chtěli. Místo nesmyslného sponzoringu tak může například truhlář pomoci městu novými lavičkami.

Kdo všechno patřil do vašeho týmu?

Spolumajitel firmy, animátor, novinářka nebo ředitel sdružení poskytující sociální služby. Další lidé různých profesí nám potom s projektem pomáhají. Spolupracujeme s Fondem Otakara Motejla, který se zaměřuje na rozvoj otevřené společnosti a demokracie v Česku. V Kolíně je naším partnerem Občanské sdružení Prostor a tiskárna Colognia press, díky jejímuž zázemí jsme s projektem vůbec mohli začít. Podporuje nás také Ekologický právní servis, watchdogová organizace působící především na Moravě.

Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?

Zrodil se před lety v hlavě Jiřího Rozvařila, který si cestou na oběd všiml hromady asfaltu zapomenuté u chodníku po opravě silnice. Nejdřív se rozzlobil, jak je možné, že tam nikomu nevadí. Pak ho napadlo, že možná kompetentní úřad o prohřešku vůbec neví, takže ho těžko může odstranit. Přišel s nápadem na jednoduchého webového pomocníka, díky němuž se hlášení o problému rychle dostane k odpovědným. Téma později Rozvařil zpracoval jako bakalářskou práci. A protože lidé okolo reagovali pozitivně, rozhodl se jej uskutečnit.

Co se dělo dál?

Web www.lepsimisto.cz vznikal krůček po krůčku. Až na podzim 2011 vešlo Lepší místo poprvé do povědomí veřejnosti, a to v Kolíně, kde se nástroj zalíbil vedení radnice. To byl důležitý moment, protože bez odezvy úřadu by web zůstal jen zdí nářků. Místo toho v Kolíně úředníci podněty sledují, odpovídají na ně a snaží se je řešit. Že to funguje, se může kdokoliv podívat.

Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?

Těžko hodnotit, ještě zdaleka nejsme na konci. Máme za sebou první poučnou verzi a pracujeme na druhé. Obtížné určitě je vytvořit celý organismus webu tak, aby ideálně posloužil jak občanům, tak úřadům, ale i neziskovým organizacím či firmám. A současně aby navenek stránky působily přehledně, srozumitelně, přitažlivě. Máme s tím plné ruce práce.

Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?

Trpělivost. Nic nejde hned, nic se napoprvé nevymyslí ideálně. Vývoj projektu je běh na dlouhou trať, který může občas zpomalit, ale nohy se nikdy nesmí úplně zastavit. A nezbytná je pochopitelně skvělá podpora podél dráhy.

Na čem pracujete teď?

Už od podzimu vytváříme spolu s firmou Bioport mobilní aplikace pro operační systémy iOS a Android. Díky grantu od automobilky TPCA vzniká také zmíněný nový web. Oboje by mělo být začátkem září hotové. Potom nás čeká propagace, které jsme se dosud nevěnovali. Její součástí bude rovněž zapojení dalších několika měst vytipovaných spřáteleným Fondem Otakara Motejla. Tamější starostové mají chuť Lepší místo naplno vyzkoušet. Pokud se u nich projekt bez problémů rozjede, nabídneme aktivně nástroj celému Česku. Už nyní může samozřejmě kdokoliv z jakéhokoliv kouta republiky hlásit problémy či nápady týkající se veřejného prostoru, na patřičný úřad se dostanou. Nemůžeme ale zaručit, že daná organizace také na webu odpoví. Pokud ovšem bude projekt úspěšný jinde, těžko mohou dlouhodobě ignorovat nástroj, který funguje a jejich občané ho chtějí využívat. Navíc, když i jim přináší mnoho výhod.

Čeká vás tedy ještě mnoho práce…

Je nám jasné, že naše cíle rozhodně nejsou na dosah, chceme mimo jiné inspirovat firmy ke smysluplné společenské odpovědnosti a obyvatele Česka naučit, že se vyplatí, místo nadávání v hospodě, zapojit se do zlepšování okolí. Lepší místo je zkrátka takový maraton. Ale krásný.

Děkuji za rozhovor a přeju, ať se projekt rychle plní podněty na zlepšení.

Foto: Hana Kružíková

lepšímísto.cz

lepšímísto.cz

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz