Něžná pivoňka – české květiny s příběhem
Nikola Al Haboubi Florianová založila ekologické květinářství, které získalo v loňských T-Mobile Rozjezdech 1. místo za Karlovarský kraj. Přečtěte si, v čem je její květinářství odlišné anebo si hned objednejte květinu pro radost.
Můžete popsat čtenářům svůj koncept ekologického květinářství? Čím se odlišuje od běžných květinářství?
Mým přáním je, aby lidé měli ve svých domovech květiny s příběhem, který jim nebude neznámý. Naše prababičky neměly květiny se smutným příběhem. Měly květiny ze zahrad, lesů a polí. V našich podmínkách, zcela v souladu s přírodou, se dají vypěstovat květiny stejně krásné jako etiopské růže. Proto jsem začala pěstovat tulipány, pivoňky, jiřiny, kopretiny a mnoho dalších druhů květin a doplňuji je i květinami z českých luk. Některé překrásné květy si pak vybírám také u lokálních dodavatelů, jsou to stejní květinoví nadšenci jako já sama.
Odlišují se tím, že pracují pouze s českými a lokálními květinami. Snažím se tvořit různé projekty, které propojují různé obory a služby zajímavým způsobem. Také provozuji dva Kvítkomaty (samoobslužné stánky, které jsou umístěny v bezobalových obchodech) v Karlovarském kraji. A nyní chystám otevření prvního venkovního Kvítkomatu.
Také jsem vymyslela akci „Kdo ji najde, ten ji má“, při níž někam v Karlovarském kraji schovám svou kytici. Poté na instagramu a facebooku zveřejním cestu k ní a indicie, jak ji najít. Pravidelně tak moji zákazníci mají možnost získat kytici zdarma. Na sociálních sítích dělám i osvětu ohledně ekologie, udržitelnosti a problematiky květinového průmyslu.
A momentálně jsem v přípravné fázi realizace květinové farmy, což je můj sen.
Jak jste přišla k nápadu na toto podnikání?
Od počátku své pracovní kariéry jsem pracovala v neziskovém sektoru. Vystudovala jsem sociální práci a politiku. Ve svém oboru jsem po skoro deseti letech vyhořela. Změnu ve svém profesním životě jsem začala hledat během své mateřské dovolené. Paradoxně mi s odstupem od své práce došlo, že musím udělat profesní změnu. A tak jsem začala hledat obor, který mi byl blízký a dal mi novou radost a smysl v práci. Příroda, a především květiny, byly vždy nedílnou součástí mého života. Začala jsem se zabývat tímto podnikatelským odvětvím. A objevila pro mě bohužel smutnou a poměrně děsivou pravdu o květinovém průmyslu, co vše stojí za křehkou krásou květin. Rozhodla jsem se tedy, že půjdu tímto směrem, ale JINAK.
Se svou vizí ekologického květinářství jsem vyhrála karlovarské krajské kolo a uvěřila jsem, že mohu na stolech lidí vyměnit květiny z dovozu se smutnou minulostí za české květiny z naší přírody překrásného Karlovarského kraje.
Nabízíte na webu květinové předplatné – jak funguje a za jakou cenu?
Zákazník si předplatí určitý počet kytic, který mu je doručován vždy až k jeho dveřím. Momentálně jsem v tvorbě jednotlivých „balíčků“, takže teď funguje zcela na domluvě a individuálním přání zákazníka. Dle počtu kytic se cena snižuje za jednotlivou kytici. Začíná se na 550,- za velkou kytici.
Jaké květiny jsou nejoblíbenější u běžných zákazníků a jaké u nevěst?
Moji zákazníci mi většinou zcela důvěřují a líbí se jim můj styl, takže často slyším: „Udělejte to podle vás.“ Nesetkávám se tedy moc s požadavky na konkrétní druhy květin. A stejně tak je to s nevěstami. Když si vybírají květiny od Něžné pivoňky, volí si celý koncept a styl. Často se tedy domlouváme pouze na barevnosti či jiných detailech, které si nevěsta vyloženě přeje.
Proč jste se zapojila do T-Mobile Rozjezdů?
Chtěla jsem zkusit, jestli je můj podnikatelský záměr životaschopný a případně i zajímavý. A zároveň mi přišla zajímavá i podpora, kterou T-Mobile nabízí v rámci této soutěže.
V této soutěži jste loni získala 1. místo, čím jste porotu podle vás nejvíc zaujala?
Myslím, že svým konceptem a celou vizí, jež není úplně běžná v tomto oboru. Moje květinářství není jen o květinách. Je i o tom, že zákazník volí udržitelnost a ekologii. Na svých sociálních sítích také často sdílím právě témata týkající se ekologie a udržitelného životního stylu.
Foto: archiv Něžná pivoňka