Představujeme internetový projekt proti šikaně Nenech to být
To, že proti šikaně se dá bojovat i s pomocí internetu, dokládá projekt Nenech to být. Na speciální internetové stránce je možné anonymně nahlásit případ šikany na konkrétní škole. Úspěch webu vede k expanzi do zahraničí. Na otázky odpovídal Pavel Ihm.
O čem váš projekt je?
Mnoho dětí se bojí šikany. Bojí se ji oznámit. Chtěly by pomoct, ale bojí se, že by se šikana obrátila na ně. Proto vznikl projekt FaceUp, kde mohou děti nebo rodiče anonymně nahlásit, že se u nich ve třídě někdo necítí moc dobře. Důležitý je také online chat, možnost zaslání polohy a další funkce, které řeší kromě pouhého „necítění se dobře“ také kompletní bezpečí na škole.
Projekt FaceUp.com je o budování atmosféry beze strachu na školách po celém světě. Primárně se zaměřujeme na odhalení šikany, která je stále vážnější. Jen v USA nejde každý den do školy 130 000 dětí, protože se bojí. My se snažíme upozornit pověřené osoby ve škole na tento problém již v zárodku a poskytnout jim doporučený návod řešení.
Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Všechno to začalo na začátku roku 2017. Prodali jsme nějaké naše předchozí projekty a chtěli se vrhnout do něčeho nového.
Nejdřív jsme vymysleli jednu hodně cool on-line kuchařku, ale neumíme vařit, tak jsme nápad zavrhli. Dostali jsme se k problému, který trápí mladou generaci. A to je šikana. Proto jsme vytvořili neziskovou aplikaci Nenech to být, která pomáhá mlčící většině upozornit na problémy v kolektivu. Získali jsme podporu Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy a nedávno také cenu O2 (Gratias Tibi 2017) pro vstřícnou a bezpečnou komunitu. Po velikém úspěchu, který proletěl desítkami médií a přivedl k nám stovky škol, bylo již otázkou času, než nás napadne toto malé NNTB přeložit, rozšířit, zpoplatnit a expandovat za oceán jako FaceUp.com.
Kdo všechno patří do vašeho týmu?
Náš tým při tvorbě Nenech to být (NNTB.cz) se skládal z šesti teenagerů. V čele celého týmu byl Jan Sláma. Dále spolužák David Špunar. V této trojici jsme celý projekt vymysleli do nejmenšího detailu. Pomohli nám další studenti, díky čemuž jsme mohli systém publikovat nejen na webu, ale i na mobiních platformách jako je Android, iOS a Windows phone. Ve FaceUpu máme stejné složení spoluzakladatelů a zůstal také jeden původní programátor Jakub Pekár. K němu se přidal další vývojář/CTO Patrik Smělý, designér Jirka Diblík a investor Jiří Hlavenka. Určitě se ale budeme dále rozšiřovat.
Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
S FaceUpem jsme zatím moc problémů neměli. Většina startupů má ze začátku problémy s hledáním investora, ale to bylo díky úspěchu Nenech to být celkem snadné. Zrovna jsme byli v médiích a Honza má již docela fajn jméno, takže jsme se s Jirkou Hlavenkou na investici rychle dohodli. Různé menší problémy řešíme neustále, ale nejde o nic, co by stálo za řeč.
Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Každý má nebo měl nějaký nápad. Vymyslet nějaký opravdu dobrý, který může zlepšit společnost, nebo pro ni něco udělat, je o trošku těžší. Všechno ale jde. Pokud vás tedy něco napadlo, musíte si za tím jít. Prosadit si to. Ale hlavně musíte vytrvat.
Na čem pracujete teď?
Aktuálně se snažíme plně soustředit na FaceUp, se kterým chceme prorazit do zahraničí a snad i trochu změnit svět. Čím dříve ho budeme mít hotový a oslavíme úspěch, tím lépe. Rádi se pak budeme zase věnovat dalším projektům, které budou mít potenciál něco pozitivně změnit.