Představujeme startup FairList: Hodnocení kvality jazykových škol
Nespokojenost s kvalitou výuky jazyků vedla k dalšímu internetovému projektu. FairList obsahuje přehlednou a uživatelsky přívětivou databázi jazykových kurzů a lektorů a umožňuje jejich práci hodnodit. K projektu nám odpověděl pár otázek Martin Smutek.
O čem váš projekt je?
Našim cílem je usnadnit lidem výběr jazykových kurzů. Těch je dnes strašně moc a lidi nemají žádné vodítko, které z nich jsou kvalitní, a které se jen v reklamách vychloubají. Vyšší cena nemusí vždy znamenat vyšší kvalitu jazykové školy. Jediný způsob, jak zjistit skutečnou kvalitu výuky je sbírat hodnocení jazykových škol a soukromých lektorů od jejich studentů. To jsme se rozhodli dělat a dnes na webu FairList najdete více než 1200 takových referencí, podle kterých můžete vybírat z více než 1000 jazykových kurzů.
Kdo všechno patřil do vašeho týmu?
Na počátku jsme byli tři. Tři studenti vysokých škol nespokojení s úrovní jazykového vzdělání v ČR. V momentě, kdy jsme se rozhodli aktivně podílet na zlepšení situace, nám z nebe spadl Radek. Ten nám dal hlavní impulz pořádně to nakopnout a pustit se do toho naplno. Vedle toho nám pomáhala řada externistů a mentorů. Dnes je nepostradatelnou členkou týmu i Lucka, která se úspěšně stará o štěstí našich partnerů.
Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Spojil nás zájem o cizí jazyky a špatné zkušenosti s jejich studiem u nás. Já jsem byl nespokojený s úrovní výuky jazyka na vysoké škole. Kuba si zase zaplatil jazykový kurz, který se kvalitou ani trochu nepřiblížil ceně a neochota školy se o čemkoli bavit mu na spokojenosti nepřidala. A Tom tam tehdy seděl s námi a uměl programovat. 😀
Tak jsme se rozhodli založit blog, kde budeme o našich zkušenostech psát a diskutovat s lidmi, co si o tom myslí. Hodně rychle se ukázalo, že nejsme jediní s podobnými zkušenostmi. A my začali přemýšlet, jak situaci zlepšit a nebýt jen těmi, kdo si stěžuje. Po řadě dotazníků a průzkumů nám v hlavě vznikl nápad na portál, který bude sbírat hodnocení jazykových kurzů a vzájemně je srovnávat.
Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Nejtěžší pro nás bylo vymyslet a nastavit systém portálu tak, aby vyhovoval studentům, soukromým lektorům i velkým jazykovkám. Každý upřednostňuje něco jiného a nám se nakonec podařilo vyvinout platformu, která uspokojí všechny.
Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Ať se nebojí o svém nápadu mluvit a jdou s ním co nejdřív na veřejnost. Jedině skutečný svět ukáže realizovatelnost, uplatnění a všechny nedostatky jakéhokoli nápadu. A taky, ať neposlouchají prognózy ohledně toho, že jejich nápad nemá šanci uspět, nebo naopak bude naprostá bomba. Až skutečné fungování ukáže, jestli má na trhu místo a šanci uspět.
Na čem pracujete teď?
Po roce inovací FairListu tak, aby jeho funkce byly stále užitečnější, bychom se rádi podívali i na jiné oblasti. A přiblížili se tak zase o krok našemu cíli – vytvořit portál, kde budou moci lidi srovnávat veškeré služby nejen podle ceny, ale i jejich hodnocení.
Rád bych se tímto zeptal vašich čtenářů: Jakou službu by chtěli mít možnost srovnávat na základě hodnocení a vědět tak předem, co od ní čekat? Budeme rádi za každý nápad.