Programovatelné drony, smart home i open-source zabezpečení informačních systémů v JIC
Pět českých a pět zahraničních týmů během podzimu nakopne své nápady v oblasti internetu věcí (IoT) a ICT bezpečnosti. Zájem zahraničních týmů o akcelerátor Jihomoravského inovačního centra je letos historicky největší. Poprvé se v akcelerátoru objeví projekty z Austrálie a Afriky.
Letošní finalisty akce JIC STARCUBE určila porota z 88 týmů z 32 zemí všech kontinentů kromě Antarktidy. „Za pět let existence akcelerátoru vidíme velký posun v kvalitě týmů, letošní výběr byl obzvlášť náročný. Poprvé od otevření akcelerátoru i týmům mimo Českou republiku jsme těch zahraničních měli v přihláškách nadpoloviční většinu. Těší nás, že lidem stojí za to cestovat za naším programem doslova přes půl zeměkoule,“ uvádí šéf startupových programů JIC Vojtěch Krmíček. Jaké projekty nejvíc zaujaly?
Z jižní polokoule přicestuje australský tým Clixx.IO, který vyvíjí novou generaci hardwarového a softwarového vývojového prostředí pro IoT, které umožňuje montovat na sebe jednotlivé počítačové komponenty jako Lego. Kamerunský projekt Feem WiFi umí rychle a bezpečně přenášet soubory mezi různými typy zařízení a nabízí tak alternativu ke cloudu, Blootooth a dalším známým platformám. Estonský startup Dronee nabízí snadno programovatelné drony skrze open-source software. Jejich krajané z projektu ESEC Solution – Secure Design umí ochránit webové stránky, které si nemůžou dovolit administrátora hlídajícího bezpečnost na každodenní bázi. Tap4Parking je polská aplikace využívající chytré kamery, díky kterým řidiči vyhledají a nechají se odnavigovat na reservované parkovací místo.
Z českých týmů se do finálové desítky dostala pražská aplikace Pillmo, která uživatelům pomáhá organizovat zdravotní záležitosti – načasuje správné dávkování léčiv, pohlídá jejich vzájemné kontraindikace a připomene preventivní prohlídku. Tým ze Zábřehu EASYCON má prototyp cenově dostupného a uživatelsky přívětivého rozhraní pro jednotlivá zařízení bezdrátového chytrého domova. Brněnský tým FlowUp vytváří platformu pro snadnou komunikaci mezi radnicemi a občany. Česká řešení zaměřená na ICT bezpečnost zastupují dva open-source projekty z Brna. Security Feed agreguje zdroje informací o internetových hrozbách k efektivnější ochraně systémů před malware a phishingem a nabízí tak otevřené a cenově efektivnější řešení ke stávajícím blackboxům. Grizly Security umí zabezpečit stávající webové informační systémy skrze dvoustupňové ověření.
Týmy čeká tříměsíční intenzivní program, který začíná společným bootcampem 8. září. Na další měsíce se jim domovem stane JIC STARCUBE Space, ve kterém absolvují jednotlivé moduly akcelerátoru zaměřené na finance, právo, UX či marketing. K dispozici tam mají prototypovací zařízení včetně nové 3D tiskárny, kterou do prostoru daroval hlavní partner akcelerátoru Y Soft. „Týmy si budou moci vytisknout například modely pro obaly svých hardwarových zařízení. Věříme v budoucnost 3D tisku, proto dáváme rozjíždějícím se projektům šanci převést své vize a představy do reality,“ uvádí šéf Y Soft Ventures Miloš Sochor.
Zdroj: TZ organizace