Skoncujte s prokrastinací a pusťte se do svých projektů tak jako já

 Skoncujte s prokrastinací a pusťte se do svých projektů tak jako já

Kniha Konec prokrastinace se mi do ruky dostala několik dnů předtím, než jsem měl odjet na několik dnů pod stan. Rozhodl jsem se proto obsah knihy s takto ambiciózním názvem otestovat sám na sobě a stanovil si termín pro odevzdání recenze na tři dny po svém návratu. Poznejte se mnou, jaké nástroje autor knihy Petr Ludwig v knize nabízí. Možná se pak do svých kreativních projektů pustíte naplno.

Při vkládání knihy do batohu před odjezdem do Adšpasko-teplických skal jsem prožíval velmi smíšené pocity. Na jedné straně mě přitahovala lesklá obálka knihy, její krásný čtvercový formát a barevné ilustrace, které jednoduše vysvětlují klíčové myšlenky jednotlivých kapitol. Na druhé straně jsem si velmi živě představoval, jak to s ní asi v kruhu přátel na cestách přírodou zakončených večery u piva může dopadnout. Experiment však začíná a já vyrážím z Prahy.

Konec prokrastinace je velmi přehledně strukturovaný a provází čtenáře čtyřmi hlavními oblastmi osobního rozvoje a to motivací, akceschopností, výstupy a objektivitou. Autor knihy čerpá z velkého množství vědeckých článků a odborných knih a vytváří z nich jednoduché a efektivní nástroje, které může každý aplikovat ve svém životě.

V části věnující se motivaci si čtenář přečte, proč je v současné době plné různých příležitostí a lákadel důležité mít zformulovanou svou osobní vizi a jak souvisí s naší vnitřní motivací. Sám jsem se v minulosti pokoušel dobrat k vlastním životním hodnotám a vizi a přiznám se, že zcela konkrétně se mi to podařilo až s pomocí nástroje popsaného v knize.

vize

Na výše uvedeném obrázku si mou vlastní vizi můžete přečíst. Jednoznačně pro mě byla impulsem k tomu, abych dokázal knihu na odpočívadle uprostřed lesa otevřít. Po jejím přečtení totiž napíšu recenzi, která pomůže čtenářům Mámnápad.cz přestat prokrastinovat a pustit se do svých kreativních projektů. Nástroj Osobní vize umožňuje pomocí relativně jednoduché analýzy zformulovat svou vlastní životní vizi. V této části knihy bych možná ještě uvítal konkrétní nástroje pro analýzu silných stránek například Strengths Finder, na nichž můžete svou osobní vizi stavět.

Je večer a já se právě rozhoduji, jestli si půjdu sednout k ohni, nebo přečtu další kapitolu knihy. Dostáváme se tak k druhé oblasti knihy a to akceschopnosti. Velmi často se setkávám s lidmi, kteří mají výborné podnikatelské nápady. Někteří kreativními projekty přímo srší. Málokdo z nich na svém projektu však začne pracovat a skutečně jen úzký zlomek lidí jej skutečně dokončí. Autor knihy zde na jednoduchém modelu slona vysvětluje, jakým způsobem spolupracují nebo soupeří emoce a racionálno. Slon symbolizuje emoce a jezdec racionálno. Když se slov vyčerpá, jezdec s ním nic nezmůže, naše projekty nepostupují a my prokrastinujeme.

vize2

V knize se dozvíte, jakým způsobem se můžeme naučit ovládat vašeho slona a poznáte zde také nástroj Buzer-lístek, pomocí kterého měníme své návyky a staneme se akceschopnými. Kapitolu doplňuje další metoda Todo-today, umožňující jednoduché každodenní plánování úkolů založené na mentálních mapách. V závěru kapitoly pojednávající z větší části o time managementu se seznámíte s uceleným systémem Todo-all.

Musím připustit, že sednout si na výletě s knihou vedle své skupiny rozesmátých přátel, kteří mě zvědavě zkoumali, bylo svým způsobem překročení komfortní zóny. Právě s překonáním osobní komfortní zóny a zvládnutí i náročných a nepříjemných úkolů pomáhá další nástroj Hrdinství. S jeho pomocí se vám podaří na vašich kreativních projektech překonat i velké obtíže.

Předposlední část knihy se zaměřuje na to, jak si udržet svou spokojenost a vytrvat v cestě za svou vizí navzdory různým selháním. Autor knihy zde čtenáře seznamuje s nástrojem Flow-lístek, pomocí kterého se nám podaří vyrovnat s našimi neúspěchy.

V závěrečné kapitole se autor zaměřuje na tzv. Dunning-Kruger efekt a vysvětluje zde, jak dlouhodobě nazírat na své schopnosti objektivně. Efekt je založený na tom, že naše mysl pracuje s mentálními modely, které neodpovídají realitě. Často tak prostě věříme něčemu, co není pravda. To nás může vést ke špatným rozhodnutím, jež nám mohou cestu za úspěšnými projekty komplikovat. Autor zde efekt podrobně vysvětluje a následuje sada doporučení, jak svou objektivitu zvyšovat.

mode

A jak dopadl můj experiment s nástroji z Konce prokrastinace při práci na recenzi? Musím říct, že jsem knihu četl průběžně po celý výlet a podařilo se mi poslední kapitolu i přes řadu lákadel dočíst ještě před odjezdem domů. Přípravu textu jsem neodkládal a pustil se do ní hned následující den. Po zhodnocení obsahu knihy a osobním testu můžu konstatovat, že nástroje fungují a doporučuji je jako solidní základ při cestě za svou osobní vizí a projekty.

 

Text: Adam Novák

Obrázky: GrowJOB Institute

 

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz