Suchý vzduch v interiéru nesvědčí rostlinám ani lidem!

 Suchý vzduch v interiéru nesvědčí rostlinám ani lidem!

Máte doma vysušený vzduch? V tom případě s tím něco dělejte. Nedostatek vzdušné vlhkosti je stejně nebezpečný jako její nadbytek.

Vlhkost vzduchu by se v interiéru dle odborníků v závislosti na typu místnosti měla pohybovat mezi čtyřiceti a šedesáti procenty. V koupelnách a kuchyních se automaticky počítá s vlhkostí vyšší. Jen tak pro srovnání – rozmezí venkovní vlhkosti je v létě mezi čtyřiceti a pětapadesáti procenty a v zimě pětačtyřiceti a pětašedesáti procenty.

Žádoucí není nadměrné vlhko ani sucho

Žádoucí není vlhkost nadměrná ani nedostatečná. Zatímco ta nadměrná stojí za vznikem plísní a s nimi souvisejícími respiračními potížemi, extrémně suchý vzduch spolu s dýchacími cestami nesvědčí sliznicím, vysušuje pleť, způsobuje kašel, chrápání, ucpaný nos, pálení očí a popraskané rty.

Faktory vysušující interiér

Za nedostatkem vzdušné vlhkosti v interiéru může stát celá řada faktorů. Vzduch vysušuje klimatizace a některé druhy topení. Problémy ale paradoxně způsobují i dobře odizolovaná okna a málo porézní zdi nepropouštějící vlhkost.

Roční období a venkovní klima

Významným faktorem je také roční období a s ním související venkovní klima. S nižší vzdušnou vlhkostí je proto třeba počítat v suchých letních měsících. Roli však hraje i stáří domu, použité stavební materiály a způsob výstavby. U zděných novostaveb je například vyšší vlhkost než v dřevostavbách.

Jak se cítíte?

Jedním z nejdůležitějších indikátorů vlhkosti v interiéru jsou aktuální pocity těch, kteří se v něm momentálně nacházejí, ať již se jedná o bezproblémové dýchání, tepelný komfort. Přesnou informaci vám ale dá jen vlhkoměr.

Jak vzdušnou vlhkost zvýšit?

Zvýšit vzdušnou vlhkost v bytě lze hned několika způsoby. Nejjednodušším řešením zřejmě je umístění nádob s vodou na radiátory, popřípadě rozvěšení vlhkých prostěradel a ručníků po interiéru. Budete-li mít sílu se na ně pořád dívat.

Účinné zvlhčovače

Mnohem elegantnější řešení představují k tomu určené zvlhčovače. Vzdušnou vlhkost vám v interiéru může zvýšit teplá pára či ultrazvuk. Hitem současné doby je ale studené zvlhčování, neboli vodní mlha. Ta navíc prostory zároveň ochlazuje a zbavuje prachu.

Stabilní i mobilní ventilátory s vodní mlhou

Zvlhčování vodní mlhou je vhodné pro komerční i privátní použití. Vítané je na terasách, balkonech, pergolách, ve sklenících a zahradách, interiérech nebo v průmyslových zónách. Na výběr přitom máte hned několik systémů, ať již se jedná o modely s čerpadlem a speciálním vysokotlakým potrubím (nerezové či plastové). Nabízejí se stabilní rozprašovače vodní mlhy, které se instalují přímo na konstrukci budovy nebo pergoly.

Do prostorů se mohou též instalovat závěsné větráky s rozprašovačem vody. Ty se montují buď staticky na konstrukci budovy, například na stěnu, sloup nebo je lze nainstalovat pomocí ocelových lanek na strop, aby byl účinek rozprášené vody co největší a pokryla se větší plocha.

Třetí možností jsou mobilní chladící ventilátory s vodní mlhou, s nimiž vytvoříte dokonalou oázu prakticky kdekoliv. Je možné je postavit tam, kde zrovna potřebujete zvýšit vlhkost vzduchu nebo zchladit prostředí. Tento typ ventilátoru je v dnešní době jeden z nejoblíbenějších, protože nabízí několik možností využití.

Všechny zmíněné systémy fungují na bázi adiabatického jevu, kdy se jemná mlha okamžitě odpaří a nedochází tak ke smočení hostů, ani jiného povrchu.

Vysoká účinnost a energetická nenáročnost

Hlavní předností zmíněných systémů je vysoká účinnost a energetická nenáročnost. Obavy nemusíte mít ani z velké spotřeby vody. Standardně spotřebovávají mezi osmi až deseti litry vody za hodinu. Zařízení je tudíž maximálně šetrné k životnímu prostředí.

Related post

MámNapad.cz