Účetnictví on-line přináší inovace do konzervativního světa financí

Účetnictví on-line (UOL) dokazuje, že i ve zcela tradičním oboru financí je možné dělat svou práci inovativně a díky tomu vybudovat úspěšnou firmu. Z podnikání, které začalo drobným přivýdělkem, vyrostlo UOL v profesionálního partnera, který poskytuje účetnictví s maximální možnou automatizací. Svůj příběh nám vyprávěla zakladatelka společnosti Jana Jáčová.

Jakým způsobem vznikl nápad založit UOL?
Bylo to celé velmi spontánní. Jeden z mých prvních klientů potřeboval mít lepší přehled nad svými sklady a celkovém stavu financí, do té doby si jeho zaměstnanci evidovali vše v papírových sešitech a měl v tom celém trochu zmatek.
Vize tedy byla jasná, potřebovali jsme nabídnout komplexní službu, která by jemu a podobným klientům umožnila přístup k účetním datům a zároveň byla uživatelsky přívětivá a zbytečně nezatěžovala, výsledkem bylo UOL, první hybrid mezi účetní a technologickou společností.

Jaké byly počátky podnikání?
Poměrně klidné, v té době jsem pracovala jako finanční ředitelka a účetnictví mělo být jen přivýdělek. Mým původním záměrem bylo vést knihy známému, který převáděl svou podnikatelskou činnost z fyzické osoby na firmu.
Postupem času mi klienti začali přibývat, začala jsem proto verbovat zaměstnance a z koníčku a částečného přivýdělku se stala práce na plný úvazek a možná i životní poslání.

Jaké překážky jste museli překonávat?
Na začátku to byla technologická bariéra, v roce 2004 nebyly cloudové technologie dostupné jako dnes. Potřebovali jsme vhodné řešení, které by spolehlivě fungovalo na více platformách a zároveň bylo cenově dostupné a dobře škálovatelné. Ty, které jsme našli, nebyly moc uživatelsky přívětivé a nesplňovaly některé z našich potřeb nebo si je mohli dovolit pouze velké korporátní společnosti.
Proto jsme začali vyvíjet vlastní systém, který by naplnil naše očekávání, společně s tím jsme museli vyvinout i další nástroje na komunikaci s úřady nebo řešení klientských požadavků, bylo to nutné, abychom mohli dále růst. Také jsme se potýkali s poměrně vysokou fluktuací, takže jsme museli zdokonalit výběrová řízení, abychom si vybírali stejně nadšené kolegy, jako jsme byli sami.

Co dnes nabízíte svým zákazníkům?
Z té běžné účetní agendy zajišťujeme kromě účetnictví a mezd i svozy dokladů, máme pro tyto účely flotilu ekologických smartů, které se postupem času staly firemním poznávacím znamením. Máme vlastní daňové poradce, řešíme komunikaci s úřady nebo díky pasivním přístupům v bance připravujeme platební příkazy k autorizaci, to je u klientů velmi oblíbené.
V technologické části se snažíme co nejvíce dokladů plynoucí do účetnictví zautomatizovat, ať už pomocí API nebo jednodušších exportů. Dále mají naši klienti neustálý přístup do manažerského účetnictví díky online portálu, mohou si tam například vystavit fakturu, kontrolovat pohledávky nebo připravit libovolný report.

V čem může být užitečný váš přístup začínajícím podnikatelům?
Pořádáme pravidelné semináře na témata z oblasti účetnictví, daňové problematiky až po užitečné rady majitelům společností. Vydáváme firemní časopis, kde sledujeme novinky v legislativě nebo děláme rozhovory se zajímavými lidmi.

Na školeních pro klienty se snažíme ukázat, jak lze z našeho systému vytěžit informace a jak s nimi dále pracovat. Samozřejmostí jsou pravidelné konzultace, které klientům poskytujeme v rámci běžné agendy.

Jaké doporučení byste dala čtenářům, kteří uvažují o založení své první firmy?
Určitě nepodcenit počáteční průzkum trhu, najít si své klienty a vědět, co jim nabízet. Dále nepolevovat v nadšení a nenechat se odradit počátečním neúspěchem, proto je důležité obklopit se lidmi, na které se můžete spolehnout a kteří vás v případě nouze podrží.
Začátky jsou vždy těžké a než přijde zlomové období, je důležité vytrvat a nevzdávat se.

Co si pohlídat při založení firmy z pohledu účetnictví?
Tak v prvním kroku doporučuji najít si tu správnou účetní kancelář. Nastavit si vzájemná očekávání, abych měla vždy perfektní přehled nad svými náklady a mohla s nimi dále pracovat.
Určitě je dobré hlídat si v počátku pohledávky, v České Republice je velký nešvar neplatit včas nebo vůbec, proto je dobré nenechat si to přerůst přes hlavu.

Děkujeme za odpovědi a přejeme UOL další úspěšný růst.

Related post

Leave a Reply

MámNapad.cz