Jak ušetřit za programátora a mít svůj web
Potřebujete jednoduchý web ale nechcete platit drahé programátory? Štvou vás pravidelné platby za drobné úpravy a aktualizace svého webu? Přečtěte si tři možnosti, jakým způsobem si můžeme udělat web sami.
Řada z nás si potřebuje čas od času vytvořit jednoduchou stránku pro svůj projekt, produkt nebo když chceme začít blogovat. Nejčastější cestou v této situaci je zvednout se a jít hledat někoho, kdo to podle našich požadavků naprogramuje. Ti, kteří to někdy zkoušeli, ví, že najít volného programátora není vždy jednoduché. Navíc u komerčních projektů jsou ceny vysoké. A pokud jsou nízké, někdy také dochází k tomu, že náš programátor webu v určité fázi prostě odejde z našeho projektu na jiný.
Tento článek vám proto představuje tři cesty, jakým způsobem můžeme začít vytvářet weby sami.
Naučte se programovat
Asi nejčastější věta, která nás při komplikacích s vývojem napadla, je: „já si to snad naprogramuju sám“. Někteří lidé v mém okolí se o to i pokusili. Každá tvorba webu ale vyžaduje třeba alespoň základní znalosti HTML a PHP. Může se vám stát, že se naučíte základy, ale váš web přesto nebude přesně podle vašich představ. Další problém může nastat při publikování obsahu. Publikování článků pomocí HTML není příliš praktické a zabírá hodně času. Výhodou naopak je, že pokud se nám například s pomocí tohoto návodu podaří proniknout do tajů HTML, CSS a možná i PHP, nemusíme se na nikoho spoléhat. Prostě si na to vyhradíme čas a naprogramujeme si stránky sami. Tato cesta je tedy vhodná pro ty z nás, kteří chtějí spojit svůj web s hodinami lekcí programování nad internetovými články nebo knížkou.
Používejte jednoduchý redakční systém zdarma
Vlastní redakční systémy dnes nabízí velké množství firem. Vedle toho však existuje i redakční systém WordPress, za který nemusíte žádné firmě zaplatit ani korunu. Nemusíte se tedy složitě učit programovat, ale osvojíte si pouze pár základních kroků, jak redakční systém nainstalovat a používat. Výhodou je, že budete moc upravovat svou stránku a publikovat nové články poměrně jednoduše. Navíc WordPress nabízí ohromné množství rozšiřujících funkcí. Samozřejmě že i zde budete zpočátku chvíli trávit čas učením. Velmi srozumitelnou cestu, jak se i počítačový laik může naučit pracovat s WordPressem nabízí Jakub Vlček ve své Škole WordPressu. Pokud proniknete do základů WordPressu, můžet jej pak už vcelku rutinně používat na každé vaší nové stránce.
Zkopírujte webovou šablonu
Pokud se nechcete učit programovat a stačí vám pouze jednoduchá stránka s krátkým textem a třeba jednou fotografií, můžete také na internetu vyhledat hotovou HTML šablonu a zkopírovat si ji do vašeho webového prostoru. Problém vyvstane v situaci, pokud budete chtít cokoliv změnit. Bez znalosti HTML s tím těžko pohnete. Jedná se však o rychlé řešení pro velmi nenáročné uživatele.
Chcete-li mít svůj web, vyberte si cestu, která vám osobně sedne nejvíce. Ušetříte tak peníze a vyhnete se případným komplikacím s programátory v průběhu vytváření i s následnými editacemi.
Foto: Image courtesy of Stuart Miles FreeDigitalPhotos.net