Vlastní zkušenost vedla k projektu Loono, vzdělávání k prevenci rakoviny prsu a varlat
Nezisková organizace pořádá workshopy o prevenci rakoviny prsu a varlat a pomáhá již nemocným ženám i mužům. O tom, jak projekt vznikl a co se chystá, jsme si povídali se zakladatelkou Kateřinou Vackovou.
Co je Loono?
Loono je nezisková organizace, která vzdělává v oblasti prevence onkologických onemocnění a spolu s tím pomáhá již nemocným ženám (a nově i mužům) a jejich rodinám. Pořádáme vzdělávací workshopy, kde učíme, jak včas rozpoznat rakovinu prsu, varlat a dalších orgánů. Povídáme si s lidmi o zdraví, zdravém životním stylu i o tom, kam by měli chodit na preventivní kontroly. Každý si na našich školících modelech prsou a varlat může vyzkoušet nahmatat bulky prsou a varlat a naučit se tak správnou techniku samovyšetřování. Až 30 % rakoviny prsou nebo varlat objeví partner či partnerka, proto ženy a muže učíme i to, jak spojit příjemné s užitečným a naučit se vyšetřit prsa a varlata svému protějšku.
Zpětně se nám ozvalo už 14 lidí, kteří se po našem workshopu buď samovyšetřili nebo zašli k lékaři a byl jim diagnostikován zhoubný nádor.
Jednou nám volal muž, že ho jeho přítelkyně po příchodu z našeho workshopu vyšetřila a našla mu zhoubný nádor varlete. Dnes má za sebou šestý cyklus chemoterapie. Chtěl nám prý prostě jen poděkovat. To jsou momenty, kdy si uvědomujeme, jak málo stačí k tomu, abyste někomu změnili nebo dokonce zachránili život.
Pravidelně se také setkáváme s nemocnými a pomáháme jim v nejrůznějších životních situacích. Hlídáme děti, obíháme úřady, děláme vrby – zkrátka vše, co dotyčnému v danou chvíli pomůže ve vypořádání se s nemocí.
Kdo všechno patří do vašeho týmu?
Jsme parta deseti mediků a sestřiček z lékařských fakult a říkáme si #loonogirls a #loonoboys. Našimi odbornými garanty jsou lékaři z oborů gynekologie, urologie i praktického lékařství. Záštitu převzala 1. lékařská fakulta UK, kde většina z nás studuje. V našem týmu ale najdete i právničku, fotografku, účetní, PR manažerku, grafika, webaře a vizážistku – ti všichni pro nás pracují externě.
Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Založila jsem Loono po vlastní zkušenosti s onkologickým onemocněním. Uvědomila si, že bych mohla jít příkladem dalším mladým lidem v tom, aby se více starali o své tělo a dobře mu naslouchali. Stejně jako jsem to udělala já, když jsem navštívila lékaře hned poté, co jsem cítila, že s mým tělem není něco v pořádku. Měla jsem zhoubný nádor na vaječníku, objevený a vyoperovaný včas. Právě včasná diagnostika vám může zachránit život. Jako budoucí lékařka nechci pacienty pouze léčit, ale chci je dlouhodobě vést k prevenci nejrůznějších onemocnění.
Od svého založení proškolilo Loono 2 500 lidí na více než čtyřiceti vzdělávacích workshopech a kulturních akcích a pomohlo nebo v současné době pomáhá více než 30 rodinám.
Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Na úplném začátku jsme si mysleli, že bude těžké sehnat sponzora, napsat texty pro brožury, vyplnit daňové přiznání nebo přemluvit 500 lidí, aby přišli na náš workshop. Všechno jsme ale zvládli. Když projektu věříte, nic není nemožné. Neznáme problémy, známe jen výzvy.
Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Užívejte si každou minutu práce na svém projektu a zbytečně se nestresujte – pokud vás projekt stresuje už na začátku, nestojí za to. Říkejte o svém projektu všem, nikdy totiž nevíte, kdo vám může pomoct nebo kdo vás na koho může napojit. Nebojte se ptát starších a zkušenějších na jejich zkušenosti a názory – ptejte se na chyby, které udělali oni, abyste je nemuseli opakovat. Jděte do všeho srdcem a věřte tomu, co děláte, jen tak vás budou lidé následovat. Buďte trpěliví, některé věci potřebují zrát a přijdou v ten správný moment samy.
Naším mottem je: „You can have everything you want, it’s just about believing in yourself.“ Takže, věřit v projekt, věřit sebe, věřit v úspěch.
Děkujeme za odpovědi a přejeme, ať se Loono daří dále rozvíjet.
Foto: Jan Nechvíle, Archiv Impact HUB Brno, Luce Photography