Wins je zdravé chození v botách
Rodinná firma, fairtrade, pojem barefoot, to všechno je projekt Wins Barefoot se sídlem v Moravskoslezském kraji, který nám představila zakladatelka Linda Dedeciusová. Takže kdo nezná pojem barefoot, tak hurá do čtení, třeba vás rozhoupe k tomu, ať uděláte něco pro své zdraví.
O čem váš projekt je?
Chceme, aby se barefoot a celkově zdravé obouvání dostalo mezi co nejvíce lidí. Proto jsme začali vyrábět cenově dostupnější „bosé boty“. Jde o boty, které kopírují tvar nohy a mají tenkou rovnou podrážku, aby kontakt se zemí byl co nejintenzivnější. V klasických botách se nohy deformují a vznikají haluxy, spadlé klenby, bolesti zad a další neméně bolestivé problémy. Naučí-li se člověk správně chodit v barefootkách, může si od různých problémů odpomoci a hlavně nohu dále nedeformuje. Důležité pro nás je, že 90 % materiálů, ze kterých šijeme, pochází z České republiky. Vše je ruční práce a dbáme na to, aby to bylo co nejvíc fairtrade.
Kdo všechno patří do vašeho týmu?
Důležitým členem týmu je moje zaměstnankyně Gabča. Ta zpracovává a šije všechny objednávky. Má zlaté ručičky.
S účetnictvím a vším, co se netýká výroby, mi radila moje maminka.
Dalším členem týmu je má dcerka Evelínka, která vybrala nejprodávanější dezén cviček a botek v tomto roce.
No a pak jsem tady já. Stála jsem u zrodu. Vymýšlela dezény, tvořila střihy a šila první vzorky. Teď dělám vše od přijmu objednávek, balení, komunikace se zákazníkem, objednávání materiálů, účetnictví a někdy i opravy stojů. Prostě vše co je potřeba.
Jakým způsobem jste na takový nápad přišla?
Mamča vyrábí cvičky už 25 let a naše zákaznice měly o barefoot cvičky veliký zájem. A tak dlouho nás ukecávaly, že jsem do toho šla. Další důvod byly i naše široké nohy. Nevešly jsme se do klasických bot.
TIP: Podívejte se na článek: Barefoot vs. klasická obuv
Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Člověk se pořád učí, takže vše, co je poprvé, je těžké. Člověk si to prostě musí nastavit tak, že přes to nejede vlak. Myslím si, že nejhorší je celá ta byrokracie kolem. Protože pokud člověk dělá, co ho baví, tak ten přechod přes překážky je vlastně hra. Jak se ale toto vše dá do kupy a projekt je hotový, začíná boj s papírováním.
Co byste doporučila ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Zakousnout se do toho a nepustit. Myslet na to od rána do večera. Stane se, že přijde jeden pád, druhý pád, probdělé noci. Pak je ale důležité vstát, oklepat se a zkusit to jinak. A hlavně, co je podle mě nejdůležitější, je dělat to srdcem. Pokud to někdo začne dělat pouze pro peníze, nikdy to nebude ono.
Na čem pracujete teď?
V tuto chvíli se snažíme expandovat do Evropy, pomaličku polehoučku, abychom se z toho nezbláznily. Pořád si chceme uchovat ten status malé rodinné firmy, kde je radost pracovat.
Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.
Foto: Weronika Bersz-Letki