ZOOCO: Chytrá IoT čidla, která zabezpečí domácnost
Internet věcí je pro většinu lidí pojem, pod kterým si představí jen těžko dostupné technologie. Startup ZOOCO ukazuje, že život každého z nás může být díky IoT snazší a bezpečnější. Projekt nám přiblížil jeho zakladatel Jiří Malecha.
O čem váš projekt je?
Projekt ZOOCO bych charakterizoval jako snahu dostat internet věcí do běžných domácností. Chceme lidem ukázat, že pokročilých technologií se nemusí bát a že pro ně mohou být přínosem. Prodáváme chytrá bezpečnostní čidla, která s trochou
pomoci může využít i vaše babička. Vyvíjíme také vlastní aplikaci, ve které naši zákazníci zařízení připojí na síť pro internet věcí a nastaví si v ní vše potřebné. Kromě funkčnosti se snažíme o maximální jednoduchost.
Kdo všechno patří do vašeho týmu?
Od začátku jsem součástí týmu já a vývojáři, kteří se podílejí i na našich jiných projektech (např. GoMobil, GoSMS, Beyond). Máme projektového manažera, který dohlíží na všechny sekce. Těmi jsou vývoj vlastní aplikace, tvorba webu, marketing, grafické oddělení, obchod a zákaznická péče. Neustále se rozrůstáme.
Jakým způsobem jste na takový nápad přišli?
Všechno začalo tím, že mi ukradli kolo. Pátral jsem po nějakém jednoduchém a efektivním řešení, ale nic jsem neobjevil. Chtěl jsem zařízení, které by mi poslalo zprávu, že se s mým kolem něco děje a umožnilo vysledovat, kde se nachází. Tak jsem se dostal k myšlence na IoT bezpečnostní zařízení. Chytré domácnosti jsou hodně nákladné, a proto si je dovolí jen málokdo. My nabízíme jednotlivá řešení na
konkrétní problémy, která nezruinují rodinný rozpočet a k jejich používání není potřeba cizí pomoci.
Co bylo při přípravě projektu nejtěžší?
Ujasnit si, čemu chceme věnovat čas a energii. Zpočátku jsme si mysleli, že vše zvládneme sami. Chtěli jsme vyrábět chytrá zařízení, investovali jsme už do vlastního designu. Když přišla na řadu výroba, tak jsme narazili — pro projekt ve startupové nejistotě šlo o příliš velké náklady. Nakonec jsme se rozhodli pro spolupráci s někým, kdo už to umí. Další problém, se kterým jsme se prali a pereme v podstatě pořád je nedostatek vývojářů v jižních Čechách.
Co byste doporučili ostatním, pokud chtějí realizovat svůj nápad?
Zaměřit se na jeden konkrétní problém a ten se snažit vyřešit. My to udělali opačně a nebylo to úplně šťastné. Nemůžete chtít hned změnit svět, ale musíte postupovat po menších krocích. Další doporučení je asi nečekat, až bude projekt dokonalý, ale nebát se s ním v tu pravou chvíli vyjít ven.
Na čem pracujete teď?
Právě teď testujeme a připravujeme k prodeji nová čidla. Na začátku podzimu na trh pošleme pohybové čidlo. Dá se využít jak pro hlídání domácností, chat, garáží, sklepů, tak i pro monitorování pohybu osob. To ocení zejména lidé, kteří například pečují o nemocné seniory. Další čidla nabídnou dálkové odečty energií, hlídání kvality vzduchu a také GPS hlídač. Zároveň jednáme s partnery o možnosti využití
dalších sítí pro internet věcí, abychom mohli dát zákazníkům na výběr.
Děkujeme za odpovědi a přejeme, ať se vašim produktům daří.
FOTO: Archiv ZOOCO